יובל לשחרור חברון צוין בטקס מרשים בהשתתפות אלפים

מיצג אור קולי מרהיב הוקרן על מערת המכפלה שכוסתה בצבעי דגל ישראל ובמופע זיקוקים מרהיב

29.5.17, 15:17


ראש הממשלה שלח מכתב מיוחד לאירוע היובל בו נאמר: "חברון היא אחד המקומות המרכזיים בהם התעצבה זהותנו כאומה לפני אלפי שנים...בכל הדורות נחשבה חברון כאחותה של ירושלים.. לפני יובל שנים הוחזרה עטרה ליושנה - תקענו יתד מחודשת בחברון, וקול תפילה נשמע שוב במערת המכפלה...היישוב היהודי הפורח בחברון ובקרית ארבע קושר בין מורשת האבות הקדומה לכח ההתחדשות של הבנים. בשנת החמישים לבניינה המחודש של חברון אני מאחל לכם המשך עשייה מבורכת והצלחה רבה בהמשך הדרך".

מעמד היובל לשחרור חברון כלל סדרת אירועים שהסתיימו בערב ייחודי ומרגש מול מערת המכפלה. לקראת האירוע התקיים מפגש ותיקי ההתיישבות שכלל מעמד הצדעה וחלוקת תעודות לראשוני תנועת ההתנחלות בארץ ישראל. האירוע  המרגש אפשר פגישה של ותיקים וראשונים, שהשתתפו בהקמה ועליה של היישובים שבשנותיהם הראשונות, וכעת ראויים להוקרת האומה על מפעלם החלוצי. בין המברכים היו הרב אליעזר ולדמן, הרב הלל הורביץ, מנכ"ל הישוב אורי קרזן, ראש הועדה המוניציפלית חברון אברהם בן יוסף, השר דוד אזולאי וח"כ מוטי יוגב.

מהיישוב היהודי בחברון נמסר שהמיזם ימשיך לאורך כל השנה במטרה לאתר את ראשוני ההתיישבות ולהעניק להם תעודת הוקרה ומדליית היובל. מי שטרם יצר קשר מוזמן להתקשר ליישוב היהודי בחברון ולהעביר פרטים ליצירת קשר.

האירוע המרכזי שהתקיים מול מערת המכפלה כלל הופעה מלאה של שני זמרים ישראלים מובילים - רמי קליינשטיין ועמיר בניון. לפני המופע ברכו את קהל האלפים, אורי קרזן, מנכ"ל היישוב, שר החינוך נפתלי בנט, שר האנרגיה יובל שטייניץ, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, וסגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן.

מנכ"ל היישוב היהודי בחברון אורי קרזן אמר - "אנחנו כאן בחברון, מבטיחים כי בע"ה נמשיך להתרחב ולבנות כאן עיר יהודית, ולהחזיר את עיר האבות למקומה הראוי לה"

שר החינוך נפתלי בנט  סקר את ההיסטוריה של חברון לאורך הדורות מימי אברהם אבינו שקנה את מערת המכפלה מעפרון, דרך כלב בן יפונה, דוד המלך שנמשח למלך בחברון, ועד שחרור חברון במלחמת ששת הימים וחידוש היישוב היהודי בעיר.

בהתייחסות לארועי הימים האחרונים הוא הוסיף: "בימים האחרונים מדברים על חידוש התהליך, אנחנו בעד תהליכים, כל עוד התהליך מבוסס על שלום אמיתי שהוא שלמות ארץ ישראל ושלמות ירושלים. שלום אמיתי מבוסס על הכבוד לעם היהודי בארץ ישראל והכרה בזכותו המלאה על הארץ."

בסוף הדברים השר ברך את המשפחות שחידשו את ההתיישבות היהודית ובמיוחד את  הרב לוינגר:

״מי היה מאמין שבזכות הרב לוינגר ואותן משפחות נראה את ההמונים פה,  מכאן תצא העוצמה לקברניטי ישראל, שאנחנו נעמוד חזק ונזכור שארץ ישראל שלנו.״

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ סיפר שהוא שמע על שחרור חברון בהיותו תלמיד בבית ספר תיכון בכפר סבא, וכבר עז חש קשר עמוק למקום על סמליותו ועומק שרשיו. מאז הוא עבר מסלול מורכב ותמיד חוזר לשרשים. הוא סיפר מידיעותיו גם כמורה דרך ומדריך ידיעת הארץ שהחיבור לארץ והזכות על הארץ נובעות מחברון, כך היה בעבר וכך יהיה גם בעתיד.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה:

"עם ישראל חזר הביתה לאבות ואמהות האומה. אני רוצה להודות לחלוצי ההתיישבות של 67 שבזכותם חזרנו לעיר האבות." סגנית השר הוסיפה: "אנחנו מתחייבים להמשיך לבנות, לבנות ולבנות".

סגן שר הביטחון אלי בן דהן בישר  כי העבודות בחפירות בתל חברון  עומדות בפני סיום:  "אני שמח לבשר שבקרוב תוכלו לבוא לכאן, לחברון עיר האבות, העיר שבה נטועים שורשינו כעם, שאבותינו התהלכו בשביליה ולבקר באתר הלאומי   - תל חברון המקראית. בשנה האחרונה, יחד עם ראשי היישוב היהודי בחברון, האצנו את תהליך ניקוי האתר, את סיום החפירות באתר וממש בעוד מספר שבועות תוכלו להגיע לבקר באתר שממחיש את ההיסטוריה היהודית הענפה הטמונה בעיר הזאת. עיר מימי בית שני."

בהמשך התייחס סגן השר בן דהן להדלפות לגבי המו"מ עם הפלסטינים: " עם ישראל כולו חוגג את חגיגות ה-50 לשחרור ירושלים, הגולן ויהודה ושומרון. לא שחרור זמני. לא תקווה לערבים. בעז"ה שחרור מלא של ארץ ישראל השלמה - בריבונות ישראלית. אפשר ליזום שיחות ואפשר לדבר, אך דבר אחד ברור: את ירושלים הם לא יקבלו, את תל אביב הם לא יקבלו ואת חברון עיר האבות הם לא יקבלו. חזרנו לארצנו כדי לא לעזוב אותה לעולם.
 
לאחר מכן נערך האירוע המרכזי לציון היובל בהשתתפות קרוב ל 4000 איש יחד עם מיצג מרהיב שהוקרן על מערת המכפלה, שנצבעה בשלל צבעים, כולל דגל ישראל, מיצג אור קולי מיוחד ומרהיב ומופע זיקוקים ייחודי וראשוני מעל גגות המערה.

הזמר רמי קליינשטיין הופיע בחברון למרות  ניסיונות השמאל הקיצוני למנוע ממנו להופיע בחברון. לפני ההופעה הוא  ציין בדבריו ״הופעל עליי לחץ שלא להופיע אבל צריך לזכור, מוסיקה מטרתה לחבר בין האחד לשני ולגשר על חילוקי הדעות. המטרה שלי היא ליצור מוסיקה שתגיע לכל אדם באשר הוא אדם ולא לפי צבע עורו או דעותיו הפוליטיות. עצוב מאוד שהמילה להחרים צריכה להיות קשורה עם תרבות ומוסיקה, אין מקום לזה ואני בטח לא אתן יד לזה. אני מקווה שיום אחד נבין את המשפט "ואהבת לרעך כמוך", נבין את הכוח הזה ונבין שניפול אם לא נהיה אחד עם השני״... המופע ריגש את קהל האלפים שהריע ממושכות.

הערב כלל הופעה של הזמר  עמיר בניון ששלהב את הקהל יחד עם שיריו המוכרים מלווים במצגת אור קולית מרהיבה.

בסיום המופע הוענק לשני האמנים "ספר היובל של עיר האבות והבנים" - אלבום מהודר, מלא וגדוש בתוכן אמנותי ומדעי המוצג באופן אמנותי ומרהיב עין, שהופיע במיוחד למעמד היובל וכולל את ההיסטוריה של חברון מראשיתה ועד ימינו. האלבום הופק ע"י היישוב היהודי בחברון והמועצה המקומית קרית ארבע וניתן לרכישה במזכירויות היישובים.
 
 
 
 

יובל לשחרור חברון | 13 תמונות
אין תגובות