פורים תשע"ז – 2017 – שנת היובל לשחרור חברון

לכן שמחת פורים בחברון היא שמחה גדולה במיוחד, ומתבטאת בשירה, ריקודים, סעודות חגיגיות וכמובן גם עדלאידע שמחה ועליזה. אנו מזמינים את כל האורחים היקרים להשתתף ולשמוח עמנו!

14.3.17, 15:50

ב"ה, פורים תשע"ז – 2017 – שנת היובל לשחרור חברון

חג שמח וברוכים הבאים לעדלאידע בחברון!

היישוב היהודי בחברון שמח לקבל את פניכם בעדלאידע המסורתית הנערכת בחברון מאז חידוש היישוב בלב העיר בשנת 1980.
כמו בכל הערים והקהילות בארץ, העדלאידע מסמלת את השמחה על הצלת העם היהודי והניצחון על הנאציזם הקדום, שמחה המלכדת את העם היהודי לדורותיו בכל העולם מאז הנס שהתרחש במלכות פרס לפני כ – 2500 שנה.

אך בחברון יש לשמחת פורים טעם מיוחד. קהילת חברון היתה הקהילה היהודית היחידה בארץ שבה הצליחו ממשיכיהם של עמלק והמן – המופתי אמין אלחוסייני ואלפי מחבלים ופורעים ערבים – להביא להרס וחורבן קהילה היהודית ב"פרעות תרפ"ט" בשנת 1929. באותן פרעות תקפו אלפי טרוריסטים ערבים את הקהילה היהודית חסרת המגן, שחטו ורצחו באכזריות כ-70 יהודים – אנשים, נשים וטף, פצעו, שרפו, אנסו ובזזו, והביאו להגשמת חלומו של המן הרשע בכל הדורות  -  "להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים, טף ונשים, ביום אחד, ושללם לבוז". בשנים שלאחר מכן המופתי אלחוסייני לא חדל ממזימותיו: בזמן השואה הוא נפגש עם היטלר וסייע באופן פעיל להשמדת יהודי אירופה. הוא תכנן לבצע ולהשלים את ה"פתרון הסופי" גם ביהודי ארץ ישראל, אך הנאצים נבלמו בנס בשערי מצרים.

בין הערבים היו מעטים, חסידי אומות העולם, שהצילו יהודים; אך רובם השתתפו בטבח, בשוד ובביזה. החורבן הושלם בגירוש הניצולים היהודים, שרידי הטבח, ובהרס הרובע היהודי, בתי הכנסת ובית העלמין ע"י שלטון הכיבוש הירדני שכבש את האיזור ב – 1948.

לפני יובל שנים, בשנת תשכ"ז – 1967, זכה עם ישראל לשחרר את לב מולדתו, כולל חברון עיר האבות והאמהות וירושלים עיר המקדש. לאחר מספר שנים זכינו לחידוש היישוב בקרית ארבע ולאחר מכן גם בלב העיר; זכינו לבנות מחדש את בית הכנסת אברהם אבינו, שהערבים החריבו והפכו לדיר בהמות, ולהשיב חיים יהודיים לחלק מהבתים היהודים הנטושים – בית הדסה ובית רומנו. בהמשך זכינו לבנות את אדמות ישי על נחלות יהודיות בתל חברון (רומידה). בזכות נקודות רבות חשיבות אלו נשמרת זכות יהודים להתפלל במערת המכפלה, זכות שנמנעה ע"י המוסלמים בשנות הכיבוש המוסלמי. בכך זכינו בדורנו להוכיח שהטרור הנאצי-ערבי לא ניצח. זהו המסר של חג הפורים, שהרעיון המרכזי בו הוא ניצחון הטוב על הרוע, נצחון הצדק על השקר, וניצחון האנושות הנאורה על הטרור האנטישמי.

לכן שמחת פורים בחברון היא שמחה גדולה במיוחד, ומתבטאת בשירה, ריקודים, סעודות חגיגיות וכמובן גם עדלאידע שמחה ועליזה. אנו מזמינים את כל האורחים היקרים להשתתף ולשמוח עמנו!

אנו מקוים כי בעתיד יושלם הניצחון על הטרור בארץ ובכל העולם, והעם היהודי, יחד עם כל האנשים שוחרי החופש והשלום בארץ ובעולם, יחגגו יחד את הניצחון השלם של הטוב על הרע.

אנו גם מקוים כי בקרוב ממשלת ישראל  תבטל את ההגבלה הגזענית המונעת מיהודים (בלבד) לבנות או לקנות בתים בחברון, ויתקיימו דברי התנ"ך במגילת אסתר: "ליהודים היתה אורה ושמחה וששון ויקר".
חג פורים שמח! 
 
 

פורים בחברון 2017 | 8 תמונות
אין תגובות