www.hebron.com www.hevron.da.ru www.hebronfund.com www.machpela.com
דף הבית »  הישוב היהודי  »  היסטוריה  »  פרעות תרפ"ט - 1929  »  טבח חברון - פרעות תרפ"ט - 1929

פתח דבר

רחבעם זאבי
10 באוגוסט 2006


פתח דבר
                               

ביום השבת, י"ח במנחם-אב תרפ"ט, 24.8.1929, טבחו ערביי חברון ביישוב היהודי בחברון, הם היכו, דקרו, גדעו איברים, ביתקו בטנים, אנסו נשים, רצתו ושחטו כל יהודי שהצליחו לגלות - ילד, אשה, גבר וזקן. הערבים שרפו את בתי הכנסת העתיקים, הרסו את מרפאת "הדסה" ובזזו את בתי היהודים.
                               
את הפוגרום הזה ביצעו המוני ערביי חברון בראשות שיח'ים וקאדים, כאשר המשטרה המנדטורית עומדת מנגד ואדישה למתרחש, עשו זאת כל ערביי חברון, למעט בודדים מביניהם שנתנו מחסה לשכניהם היהודים, וכך נהפכה עיר הקודש חברון לעיר ההריגה. פוגרומים,שחיטות ומעשי טבח ליוו את דברי הימים של עמנו בתפוצות גלותם, והנה נשנה מחזה האימים הזה גם בארץ-ישראל.
                               
כחמש מאות פליטי החרב, שנותרו מהפוגרום הזה, נאספו אל בית המשטרה ושם הם ישבו אבלים ודואבים עד שפונו ביום השני לירושלים ביחד עם הפצועים, חמישים ותשעה חללים נאספו והובאו לקבורה בחמישה קברי אחים בבית הקברות העתיק של חברון.
המשטרה הבריטית מנעה את צילום הנרצחים בטרם הקבורה והתירה רק לחמישה יהודים להשתתף בלוויה. בבתי-החולים בירושלים נפטרו עוד שבעה מהפצועים.
                               
את הפצועים בשלושה בתי חולים ואת הנפטרים בירושלים צילמו צלמים אחדים, ותמונות אלה הגיעו לידינו. ביום ל' בסיוון תר"ץ, כלומר למעלה מעשרה חודשים לאחר הטבח, נסע לחברון צלם ירושלמי בשליחות מוסדות היישוב, וצילם בה את בתי-הכנסת ובתי היהודים השדודים, וגם תמונות אלה הגיעו לידינו.
                               
לפני כשנה הביא אלי גבי קדמון מכפר-סבא, חבר לשירות משותף בפלוגה ד' בפלמ"ח, שני אלבומי תמונות שקיבל מאביו, יצחק קאופמן-קדמון ז"ל, ובהם תמונות ממאורעות תרפ"ט בירושלים, במוצא, בכפר אוריה, בתל-אביב, בצפת ובחברון.
אף שהשתתפתי במלחמות ישראל וכאילו הורגלתי בחוויות קשות ומזעזעות, נחרדתי מהתמונות באלבומים, וחשבתי לנכון להביאן לרשות הרבים.
 
בספר שלפנינו הבאתי את התמונות מאלבומי קדמון הנוגעות לטבח בחברון, והוספתי עליהן תמונות משל הארכיון הציוני המרכזי וכן תעודות ומסמכים נוספים באותו עניין. כמו כן הובאו מאמרים ודיווחים מעיתונות התקופה ובראשם מאמרו המקיף של עודד אבישר ז"ל מ"ספר חברון" (ירושלים, תש"ל) שנערך על ידו, באדיבותה של רעייתו אסתר תבל"א, כללנו גם רשימות זיכרון על החללים מתוך הספר "יזכר" מאת א"צ ברזין (ירושלים, תר"ץ).
 
תודתי נתונה לכל אלה שסייעו בידי: עובדי הארכיון הציוני המרכזי; חנה פריידין, שעזרה בליקוט קטעי העיתונות; נעם ארנון, איש חברון, שעודדני להוציא לאור את הספר; יורם שריג ועובדי דפוס חבצלת, יבואו כולם על הברכה.
 
 
בטבח בחברון תרפ"ט נרצחו שישים ושישה יהודים בעיר האבות והופסק הרצף של היישוב היהודי בה, עד ששב והתחדש לאחר מלחמת ששת הימים. יהי ספר זה יד זיכרון לנטבחים ותזכורת לחיים. מאורעות תרפ"ט בחברון ובמקומות אחרים בארץ מלמדים אותנו, שאיננו יכולים להפקיר את בטחוננו בידי זרים (הנציב העליון הבריטי ראה בפרעות תרפ"ט ביהודים רק "מצב של בלבולים ומעשי אלימות בלתי חוקיים"), וכי הערבים ינצלו כל הזדמנות כדי להכרית אותנו מארץ מולדתנו ומארץ החיים, ואף יגידו שזוהי רק "תעמולה יהודית" ויכחישו את המאורעות.
 
נזכור את מאורעות האימים של טבח חברון, נלמד את לקחיו ונחזק את היישוב היהודי בחברון תובב"א.

 
תשרי תשנ"ה       רחבעם זאבי
 
 

 

הדפסה    לשלוח לחבר    תגובה
הישוב היהודי בחברון
ת.ד. 105 חברון 90100
Tel: 02-9965333 Fax: 02-9965304
info@hebron.com

האתר פותח ע"י בינמיקה
עיצוב ובניית אתרים